Stowarzyszenie Pralników Polskich
Pn - Pt: 7:00 - 16:00
Stowarzyszenie Pralników Polskich
Pn - Pt: 7:00 - 16:00
08 lis
Posted by:  Wanda Bukowska

XXVIII KONFERENCJA

Władze Stowarzyszenia Pralników Polskich po raz dwudziesty ósmy zorganizowały krajową, konferencję naukową połączoną z wystawą technologii i urządzeń Firm, związanych z rynkiem pralniczym w Polsce.

Konferencję, w pięknym hotelu WINDSOR w Jachrance ,  otworzyła Prezes SPP Cecylia Wyszomierska Matczak, witając około 150 uczestników spotkania.

W wystawie wzięły udział  firmy będące Członkami Wspierającymi Stowarzyszenia, ale także takie, które  zaprezentowały się po raz pierwszy.

Wystawcy otrzymali możliwość nawiązania nie tylko bezpośrednich relacji: firma – klient na stoiskach, ale także prezentacji  swoich najnowszych osiągnięć na forum konferencji.

Tę część konferencji rozpoczęło wystąpienie Pawła Gembary, technologa z „CLOVIN” S.A.

Firma „Clovin” S.A. jest polskim producentem profesjonalnych środków czystości, budującym swój wizerunek na rynku, nie tylko krajowym, od 1995 roku. Firma oprócz zakładów produkcyjnych posiada własne laboratorium, w którym doświadczeni technolodzy i chemicy pracują nad nowymi formułami środków piorących i wspomagających, nie zawierającymi szkodliwych dla środowiska naturalnego fosforanów i zeolitów*.

*Zeolity (z gr. „wrzące kamienie”) to minerały glinokrzemianowe, zróżnicowane pod względem składu, uwodnione glinokrzemiany sodu i wapnia, rzadziej baru, strontu, potasu, magnezu i manganu.

Ze względu na swoje właściwości są wykorzystywane jako składnik proszków do prania, a także do zmiękczania wody. Dzięki swojej przestrzennej strukturze i właściwościom wyłapywania jonów przydają się m.in. do oczyszczania wody z toksyn i metali ciężkich oraz cząsteczek radioaktywnych, co zostało wykorzystane np. po katastrofie elektrowni w Fukushimie.

W 2007 roku opublikowano wyniki badań szwedzkich naukowców, którzy stwierdzili, że używanie zeolitów w proszkach do prania powoduje ich duże stężenie w kurzu domowym, zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie suszy się i składuje pranie. Jest o tyle ważne, że wdychanie zeolitów (w stężeniu powyżej normy, czyli 1 mg zeolitów na 1 m3 powietrza) jest szkodliwe. Zeolity wdychane z powietrzem (na przykład w postaci kurzu) mogą być rakotwórcze.

CLOVIN S.A. ma wdrożone standardy ISO 9001, 14000, 13485 oraz BRC CP*.

* Certyfikat BRC CP wymagany jest przez sieci handlowe od dostawców, którzy chcą wprowadzać własne produkty do sprzedaży sieciowej. Certyfikat BRC CP przyznaje się na 12 lub 6 miesięcy licząc od daty wydania certyfikatu w zależności od uzyskanego poziomu A B C lub D, po którym wymagana jest ponowna certyfikacja. Najlepsze przedsiębiorstwa, które uzyskały pow. 95% otrzymują certyfikat na poziomie wyższym „Higher Level”.  Wdrażanie BRC CP ma zapewnić bezpieczeństwo wyrobu dla użytkownika, spełnienie wymagań prawnych oraz wymagań jakościowych. Standard stosowany jest dla produkcji m.in. kosmetyków, środków czystości, artykułów papierniczych, tekstyliów – pod marką sieci lub pod marką własną producenta, jakości i legalności produktu, we wszystkich obszarach przedsiębiorstwa.

Paweł Gembara przedstawił rodzaje plam (enzymatyczne, utleniające, tłuste i inne) oraz produkty firmy CLOVIN S.A., za pomocą których możemy je usunąć.

¤ Plamy enzymatyczne to takie, które udaje się usunąć w praniu wodnym przy pomocy enzymów (proteaza – białka, amylaza – cukry, mannaza – gumy, lipaza – tłuszcze).

¤ Plamy utleniające – plamy kolorowe, można usunąć w praniu wodnym przy użyciu aktywnego tlenu (nadtlenku wodoru, kwasu nadoctowego, nadwęglanu sodu, podchloryn sodu, dichloroizocyjaniuranu sodu).

¤ Plany tłuste – plamy powstałe podczas naniesienia na tkaninę tłuszczy roślinnych/zwierzęcych/mineralnych emulgowane za pomocą środków zawierających wodorotlenek sodu/potasu, niejonowe środki powierzchniowo czynne.

¤ Plamy inne – takie, które są praktycznie nieusuwalne lub bardzo trudno usuwalne w procesie prania. Należą do nich:

– plamy tłuste, które wniknęły we włókna tworzyw sztucznych, pasty do butów, maści, itp.,

– plamy barwne pochodzące z długopisów, markerów, tuszu, itp.,

– plamy z rdzy i cementu,

– plamy ze starej krwi.

W laboratorium CLOVIN S.A. opracowano całą serię odplamiaczy Clovin Professional 1-4 na wyżej wymienione inne, nieusuwalne plamy.

Szczególnie interesujące, novum na rynku prania profesjonalnego,  jest opracowanie technologii prania „zaparzonej krwi”.

Czas całego cyklu wynosi 37,5 minuty, z procesem prania w temperaturze 80 stopni Celsjusza, podwójnym płukaniem i zastosowaniem Clovin Professional-4.

Kolejnym prelegentem był Wiesław Sobota z ECOLAB Polska, który przedstawił innowacyjne rozwiązania dotyczące utrzymania idealnego wyglądu wyrobów tekstylnych w trakcie ich użytkowania.

I tak Turbo Super White, płynny środek wspomagający proces prania do stosowania z bazowym detergentem, pomaga wyeliminować żółknięcie i przywrócić pierwotną biel tekstyliów, dzięki zastosowaniu specjalnego barwnika cieniującego i kompozycji rozjaśniaczy optycznych.

Turbo Color Protect zapewnia natomiast ochronę bieli tekstyliów dzięki właściwościom przeciszarzeniowym i ochronie przed plamami z polyquaternium*.

* Polyquaternium to międzynarodowa nomenklatura oznaczeń składników kosmetycznych dla kilku polimerów polikationowych, stosowanych w branży higieny osobistej. INCI (Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), system mający na celu ujednolicenie nazewnictwa składników kosmetyków, zatwierdziło  47 (od 1 do 47) różnych polimerów pod oznaczeniem poliquaternium. Numery są przypisywane w kolejności, w jakiej zostały zarejestrowane, a nie ze względu na ich budowę chemiczną.

Polyquaterniums znajdują się w odżywkach, szamponach, piankach, lakierach do włosów, farbach, olejkach do masażu, itp.

 Produkty te po zetknięciu z odzieżą bawełniano-poliestrową przylegają do powierzchni tkaniny. Do zaplamienia dochodzi na skutek przypadkowego spryskania odzieży środkiem do pielęgnacji włosów lub wytarcia dłoni zabrudzonych takim środkiem w ręcznik (np. w spa, zakładach kosmetycznych, fryzjerskich, itp.).

 Plamy uwidaczniają się dopiero po wypraniu odzieży. Dlatego też aby zapobiec tego typu sytuacjom technolodzy ECOLAB zalecają prewencyjne stosowanie preparatu Turbo Color Protect wprocesie prania.

Zastosowanie tych  środków zapewni dłuższą żywotność tekstyliów, niższe koszty ich wymiany i wyższą produktywność, spowodowaną mniejszą ilością poprawek pralniczych.

Na uwagę zasługuje także innowacyjne rozwiązanie firmy ECOLAB, związane z powszechnym używaniem różnego rodzaju preparatów do opalania. Środki te: mleczka, olejki do opalania oraz blokery  pozostawiają żółtawe, oleiste plamy.

Nieodpowiedni proces prania nie usunie tych plam, a może je nawet utrwalić.

Sposobem na pozbycie się ich z tekstyliów jest zastosowanie kąpieli piorącej  przy użyciu preparatu OXYGUARD™40.

OxyGuard40 to program dla pralni profesjonalnych, stworzony do osiągnięcia wyjątkowej bieli, ochrony bielizny, a także ograniczenia zużycia energii. Dzięki zaawansowanej technologii oraz wydłużonym czasie kontaktu z odzieżą,  linia produktów Oxyguard40 umożliwia pranie w niskiej temperaturze (40°C).  Program OxyGuard40 to pierwsza tego typu innowacja na rynku posiadająca certyfikat Ecolabel*.

*Certyfikat Ecolabel (w Polsce spotykana jest również nazwa „europejski kwiatek”) jest dobrowolnym certyfikatem przyznawanym przez Komisję Europejską od 1992 roku zarówno produktom jak i usługom, których cały cykl życia ma jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne.

O certyfikat Ecolabel mogą ubiegać się, np.: środki do higieny osobistej, środki czystości, takie jak proszki do prania, płyny do zmywarek, płyny do ręcznego mycia naczyń, obuwie, tekstylia, itd.

Badania opinii publicznej przeprowadzone przez Eurobarometr dowiodły, że 40 % respondentów w Europie jest świadoma znaczenia certyfikatu Ecolabel. Ponad 80% badanych osób stwierdziło, że podczas zakupów bierze pod uwagę jego wpływ na środowisko a 47%przyznało, że sprawdza ekologiczne oznakowania na wybieranych przez siebie produktach.

OxyGuard40 jest liderem w zakresie zrównoważonego oddziaływania na środowisko poprzez zmniejszenie zużycia wody i energii niezbędnych do prania nawet o 30%.

Krzysztof Krupiński z KREUSSLER Polska przedstawił historię i współczesność firmy.

KREUSSLER  to firma rodzinna, założona w 1912 roku przez Christiana Kreusslera, specjalistę do spraw technologii barwników anilanowych i produktów chemicznych do barwienia tkanin.

W 1988 wprowadzono na rynek profesjonalne detergenty dla pralnictwa, a w 1995 pierwszy, bezfosforanowy środek bazujący na krzemianach warstwowych.

Firma, z siedzibą z Wiesbaden, zatrudnia 200 pracowników i produkuje 12 000 ton produktów, w tym 8 200 płynnych rocznie.

Sieć dystrybucji obejmuje 62 kraje na świecie, 6 spółek i 150 partnerów handlowych od Europy, przez Amerykę Północną, Afrykę, Azję, na Oceanii kończąc.

KREUSSLER to również firma operująca na rynku farmaceutyków (Kreussler Pharma – początki tej działalności datują się od 1948 roku – Kreussler Pharmaceutical), skoncentrowana na: samoleczeniu gardła i jamy ustnej oraz flebologii (chorobach układu żylnego), proktologii oraz gastrologii.

KREUSSLER dysponuje 56 patentami i zgłoszeniami patentowymi. Poczynając od:

– CLIP ASEPT (1981) – dodatek dezynfekcyjno-higieniczny,

– HYDROB FC (1988) – impregnacja wodoodporna,

– LANADOL (1991) – powstanie i wprowadzenie nowoczesnego Wet Cleaning,

– OTTALIN EKOSAN (2004) – reduktor tlenu dla tuneli pralniczych,

– ECOSAN (2008) – proces,

– DERVAL POWER  (2008) – „proszek” w płynie,

– SYSTEMK4 (2010) – przyszłość czyszczenia chemicznego.

KREUSSLER, podobnie jak ECOLAB posiada certyfikat Ecolabel, a także:

NORDIC ECOLABEL*

*Najważniejszą zasadą przyznawania certyfikatu Nordic Ecolabel jest kryterium środowiskowe: ani produkcja, ani sam produkt, ani proces jego utylizacji nie mogą stanowić zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Symbolem tego certyfikatu jest łabędź (Nordic Swan Ecolabel). O jego przyznanie można ubiegać się w 63 kategoriach, m.in. w działąch: detergenty, produkty do zmywarek, świece, zabawki, kosmetyki).

Produkty są oceniane pod kątem sposobu produkcji. Trzy kryteria (RPS – „relevance”, „potential”, „steerability”) są wyznacznikiem ekologii:  „trafność”, „potencjał” i „sterowność”.

W ocenie produktu ważne jest także kryterium klimatu, czyli ilość wydzielanego dwutlenku węgla do atmosfery w procesie produkcji.

Inny certyfikat, którym może się pochwalić KREUSSLER to  Bra Miljöval*.

*Bra Miljöval („Dobry wybór środowiskowy”) to szwedzkie oznakowanie ekologiczne ze ścisłymi kryteriami ochrony środowiska, ustanowione w 2002 r. I jest zarządzane przez Svenska Naturskyddsföreningen (Szwedzkie Towarzystwo Ochrony Przyrody). A dotyczy produktów wykonywanych przy użyciu energii odnawialnej.

THERMOPATCH jest globalną organizacją specjalizującą się w produkcji etykiet, transferów i emblematów przeznaczonych do tekstyliów. Działa od 1934 roku. Siedziba firmy znajduje się w Syracuse w stanie Nowy York w USA i jest aktywna na 90 rynkach krajowych. W Europie działa z terenu Holandii.

Każdy pralnik doskonale wie, że utrata, zagubienie, czy pomieszanie bielizny, to stały element profesjonalnej pralni.

Aby temu zapobiec lub zminimalizować czas na poszukiwanie zguby, firma Thermopatch przygotowała dla swoich klientów urządzenia, oprogramowanie maszyn i materiały służące „śledzeniu” odzieży.

 Piotr Sowa i Piotr Urbański z Thermopatch Polska przedstawili grupy produktów tej korporacji:

– urządzenia: prasy ręczne z małą płytą dolną(HS 21 SQR, HS 4 C), dużą płytą dolną (NL-28, NL-30), specjalne manualne NL-40, pneumatyczne z małą płytą dolną (HS 4 C AIR, HS 4 C AIR PRO, NL-24, NL-15 SQR, NL-15R), pneumatyczne z dużą płytą dolną (NL-35, NL-33 AUTO MAXI), specjalne pneumatyczne NL-26,

– systemy drukujące (trwałe, tymczasowe, bezpośrednie),

– kompresory,

– identyfikację wizualną (emblematy, transfery, inne),

– materiały eksploatacyjne (materiały naprawcze, etykietowanie).

I tak tymczasowe kodowanie kolorami ułatwia sortowanie odzieży. Dzięki temu urządzenia do tymczasowego znakowania Thermoseal Y-151 i Y-300 są niezastąpionym elementem każdej pralni.

Urządzenia te wykonują tymczasowe znakowanie odzieży w kilka sekund. Po wypraniu lub czyszczeniu etykiety te można z łatwością usunąć nie pozostawiając jakichkolwiek śladów. Taśmy barwiące są odporne na pranie i czyszczenie chemiczne.

Urządzenie Y-151:

Podczas realizacji jednej linii tekstu etykieta jest drukowana, wycinana i umieszczana na odzieży w kilka sekund. Taśma do znakowania Thermoseal dostępna jest w 11 kolorach, dzięki czemu możliwe jest sortowanie według daty i przeznaczenia. Wydrukowany tekst może zawierać maksymalnie 12 liter i/lub cyfr.

Urządzenie Y-300 umożliwia druk dwóch linii teksu lub kodu kreskowego. Maszynę można również podłączyć do komputera, dzięki czemu pełni ono funkcję drukarki.

Najnowsza technologia zasługująca na polecenie to drukarki EOS, uniwersalne urządzenia do drukowania etykiet umieszczanych na wyrobach tekstylnych. Urządzenia tej serii pozwalają na drukowanie bez udziału komputera. Możliwe jest drukowanie etykiet na odzieży roboczej, pościeli lub bieliźnie osobistej.

Drukarka HiQ-EOS-2 i jej większa wersja HiQ-EOS-5 wyposażone w ekran dotykowy to urządzenia przeznaczone do drukowania etykiet o dowolnej długości. Klawiatura może być podłączona bezpośrednio do tych drukarek. Wcześniej przygotowane projekty można łatwo przechowywać w pamięci wewnętrznej lub USB.

Transfery i emblematy:

– Taśma HIQ jest dostępna w wersjach o różnych szerokościach i kilku rozmiarach wstępnie podciętych. Taśmy HiQ nie można maglować.

Taśmę HiQ możemy zakupić w ośmiu kolorach + białym, a także w wersji z warstwą samoprzylepną.

Taśma HiQ posiada certyfikat Oeko-Tex Standard® 100*.

* Oeko-Tex Standard 100 ® to system certyfikacji oraz badań produktów i półproduktów włókienniczych na wszystkich stopniach ich obróbki. Ma on na celu zapewnienie, że produkty włókiennicze nim oznaczone są wolne od substancji szkodliwych oraz potencjalnie szkodliwych (mowa o substancjach chemicznych zakazanych i kontrolowanych prawnie lub takich, które w negatywny sposób mogą oddziaływać na zdrowie człowieka). Certyfikaty Oeko-Tex Standard 100® oraz (tym samym) oznaczenie „TEKSTYLIA GODNE ZAUFANIA” przyznawane są od 1992 roku na całym świecie. W Polsce procesem tym kieruje łódzki Instytut Włókiennictwa.

–  Etykieta FasTag, jest bardzo cienka i elastyczna. Przeznaczona do znakowania odzieży osobistej. Można je zadrukować dowolnym logo. Etykiety „FasTag” nadają się do prania w temperaturze nawet 95°C, ale nie można ich maglować.

CombiTex przeznaczona do znakowania pościeli i obrusów, które wymagają maglowania. To cienka, giętka taśma, którą można maglować do maksymalnej temperatury 195°C.

– Etykiety Die-cut serii 600 mogą być  zadrukowane wyraźnym i efektownym wzorem w postaci logo lub znaku firmowego.

– Rolki z etykietami serii 600 są dostępne w różnych wymiarach i kolorach.  Etykiety posiadają zaokrąglone rogi w celu zapewnienia optymalnego przylegania. Są odporne na intensywne i częste pranie przemysłowe oraz maglowanie.

Materiały naprawcze

Możemy przedłużyć  żywotność odzieży lub tkaniny za pomocą łatek naprawczych.

Łatki posiadają bardzo cienką, gładką termoplastyczną powłokę i cechują się wyjątkową wytrzymałością. Materiały naprawcze są w różnych kolorach (dostępny jest ich wzornik), dostarczane w szpulach lub jako podzielone łatki. W asortymencie jest ponad 100 różnych tkanin i ponad 27 rozmiarów łatek.

W przypadku braku odpowiedniej łatki naprawczej można wysłać do firmy własną tkaninę do  powlekania i laminowania tak, aby otrzymać idealny, potrzebny nam produkt.

I tak:

– powlekanie proszkowe,  stosowane jest do tkanin z czystej bawełny lub z domieszką poliestru,

– laminowanie  – do obróbki tkanin specjalnych lub delikatnych.

            Piotr Pawlak  z JENSEN Polska przedstawił prezentację, będącą odpowiedzią na problemy wielu pralników.

W pralni przemysłowej, wykonującej usługi dla potrzeb placówek służby zdrowia, szczególną niedogodność powodują przedmioty pozostawione w bieliźnie skażonej oraz w kieszeniach odzieży fasonowej (mazaki, długopisy, narzędzia chirurgiczne, nożyczki, igły, nawet biżuteria).

Te ciała obce podczas ręcznego sortowania odzieży w pralni stanowią duże niebezpieczeństwo zranienia, a przez to skażenia pracownika trudnymi do przewidzenia rodzajami mikroorganizmów.

Przedmioty te niszczą odzież, ale mogą powodują kosztowne uszkodzenia  urządzeń pralniczych.

Tak dłużej nie musi być i być nie powinno, ponieważ firma JENSEN oferuje zestaw urządzeń do eliminacji obcych ciał z ubrań roboczych i fasonowych poprzez procesy skanowania i segregacji.

Zestaw zbudowany jest z tzw. modułów, który każdy odpowiada za poszczególną czynność, aby ostatecznie wysegregować ubrania, które zawierają obce ciała.

Efektem końcowym procesu jest „przepuszczenie” ubrań bez ciał obcych                           do dalszej obróbki.

Zestaw tych urządzeń Jensen GmbH stworzył we współpracy z duńską  firmą INWATEC.

Pierwszy taki zestaw działający w Polsce, w pralni Krakowie daje rewelacyjne efekty.

Więcej informacji o tym urządzeniu znajdziecie Państwo w „Przeglądzie Włókienniczym” 10/2019.

W tej części konferencji zaprezentowali najnowsze propozycje techniczne  przedstawiciele  firm: MIELE, ELECTROLUX, 4ECO(dystrybutor i instalator rozwiązań z dziedziny fotowoltaiki, źródeł ciepła i termoizolacji), NRG – producent energooszczędnego oświetlenia LED dla obiektów przemysłowych, szpitali, terenów, itp.

Firma NRG może przeprowadzić także audyty energochłonności oświetlenia wskazanych obiektów, które w jasny i przystępny sposób wskażą możliwy

do uzyskania poziom redukcji kosztów oświetlenia.

Wyroby posiadają wszystkie wymagane certyfikaty, a dodatkowo są poddawane badaniom i ocenie własności elektrycznych przez Polski Instytut Elektrotechniki i Elektroniki Przemysłowej.

Drugi dzień konferencji podzielony został na dwa bloki tematyczne. Pierwszy poświęcony został najbardziej aktualnym zmianom w przepisach prawnych dotyczącym różnym aspektom prowadzenia działalności gospodarczej.

Jako pierwszy wystąpił Mateusz Świercz, prawnik i mediator sądowy z omówieniem projektu zmian w ustawie „Prawo zamówień publicznych” 2019.

Przy użyciu zamówień publicznych około 34 tysięcy podmiotów w Polsce zamawia towary, usługi i roboty budowlane. A wartość zamówień w oparciu o procedurę PZP (Prawo Zamówień Publicznych) w 2018 roku wyniosło 202 miliardy złotych.

Zmiana w PZP ma rozwiązać wiele zauważalnych problemów:

a/ nieproporcjonalnie mały, w stosunku do potencjału, udział małych i średnich

przedsiębiorstw w rynku zamówień publicznych,

b/ niską konkurencyjność i zmniejszające się zainteresowanie wykonawców

rynkiem zamówień publicznych,

c/ brak równowagi w pozycji zamawiającego i wykonawcy,

d/ brak powiązania wydatków na zamówienia publiczne z realizacją polityki oraz celów strategicznych państwa, m in wzrostu innowacyjności,

e/ wybieranie rozwiązań najtańszych, zamiast najbardziej efektywnych w dłuższym okresie,

f/ koncentracja zamawiających na spełnieniu wymogów formalnych, zamiast na

uzyskaniu najlepszego jakościowo produktu lub usługi,

g/ ograniczona dostępność do środków odwoławczych do Krajowej Izby

Odwoławczej ( oraz skarg na wyroki KIO do sądów powszechnych,

niejednolitość orzecznictwa KIO i sądów powszechnych,

h/ nieefektywny system kontroli zamówień publicznych.

Aby zapobiec powyższym problemom ustawodawca przewiduje następujące zapisy:

  1. Zasada efektywności:

Przetargi mają być skierowane na to, aby w ich efekcie powstał produkt dobrej jakości w konkurencyjnej cenie,

  1. Umowy z podwykonawcami równie korzystne, jak te z wykonawcami,
  2. Obowiązkowe częściowe płatności i zaliczki i poprawa płynności wykonawców,
  3. Wprowadzenie katalogu klauzul abuzywnych (niedozwolonych) i nowe zasady waloryzacji wynagrodzenia:

Katalog klauzul niedozwolonych powinien zrównoważyć strony postępowania przetargowego.

  • Koncentracja ogłoszeń o zamówieniach

Wzrost liczby startujących w przetargach poprzez zwiększenie roli dialogu stron na etapie przygotowania postepowania i koncentrację ogłoszeń o zamówieniach wyłącznie w Biuletynie Zamówień Publicznych,

  • Usprawnienie postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą

Orzekać mają składy 3-osobowe. Nastąpi również obniżka opłaty od skargi na orzeczenie KIO i wydłuży się z 7 do 14 dni termin na wniesienie skargi

  • Jeden sąd  ds. zamówień publicznych – miałby nim być Sąd Okręgowy w Warszawie
  • Zasada koncyliacji

Przewidziano polubowne załatwianie sporów między wykonawcą a zamawiającym na etapie wykonywania umowy. Strony będą mogły zwrócić się do Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej RP o szybsze rozstrzygnięcie sporu, przedsądowe.

  1. Prezes UZP będzie propagował dobre praktyki

Projekt przewiduje również wzmocnienie roli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w przygotowywaniu i propagowaniu dobrych praktyk i wzorów dokumentów. Będzie publikował postanowienia  sprzeczne z zasadami wskazanymi w PZP oraz wyjaśniał wątpliwości interpretacyjne. W urzędzie ma powstać specjalna infolinia dla przedsiębiorców i zamawiających.

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem dotyczącym każdego są „Najnowsze zmiany w prawie pracy i prawie podatkowym”.

Prelegenci: Dariusz Trzebiński i Mateusz Świercz odnieśli się w swoim wystąpieniu do zmiany w Kodeksie Pracy (Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. z późn. zm.) i Prawie Podatkowym.

            Od 7 września 2019 roku obowiązują zmiany w przepisach pracowniczych dotyczące: świadectw pracy, dyskryminacji i równego traktowania, mobbingu, szczególnych uprawnień pracowników.

Do Kodeksu pracy wprowadzono nowe przepisy dotyczące terminu wydania pracownikowi świadectwa pracy.

Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, pod warunkiem, że nie nawiązuje z nim kolejnego stosunku pracy w terminie 7 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę.

Przed zmianami – przepisy stanowiły o wydaniu świadectwa pracy niezwłocznie.

Artykuł 97 §1 został uzupełniony o regulację, z której wynika że pracodawca ma prawo przesłać pracownikowi świadectwo pracy w terminie 7 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, jeśli z przyczyn obiektywnych wydanie tego dokumentu w dniu rozwiązania umowy było niemożliwe.

Wprowadzono sankcje za nieterminowe wydanie świadectwa pracy. Doprecyzowano art. 282 § 1, zgodnie z którym od 7 września za nieterminowe wydanie świadectwa pracy grozi kara grzywny od 1 000 do 30 000 zł.

Przed zmianami przepisy stanowiły o karach za niewydanie świadectwa pracy.

W przypadku niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy pracownikowi będzie przysługiwało prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do  jego wydania.

Zmiany we wzorze świadectwa pracy

W związku ze zmianami w przepisach dotyczących świadectwa pracy obowiązującymi od 7 września 2019 r., koniecznym było znowelizowanie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. Stąd też od 7 września obowiązuje rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 sierpnia 2019  r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2019 r.,  poz. 1709), w którym m.in.:

–  „§ 3. otrzymał brzmienie: „W przypadku upoważnienia przez pracownika innej osoby do odbioru świadectwa pracy upoważnienie może być dostarczone pracodawcy w postaci papierowej lub elektronicznej”.

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy zostały wydłużone terminy związane ze sprostowaniem świadectwa pracy na wniosek pracownika.

W sytuacji, gdy pracownik dopatrzy się błędów w świadectwie pracy, może wystąpić o jego sprostowanie.

Do 6 września 2019 roku miał na to 7 dni.

Z kolei, od 7 września 2019 roku pracownik będzie mógł w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem o jego sprostowanie.

Dyskryminacja w zatrudnieniu

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami (art. 113 i art. 183a § 1 Kodeksu pracy) dyskryminację stanowi wyłącznie gorsze traktowanie pracownika ze względu na jakąś jego osobistą cechę lub właściwość niezwiązaną z wykonywaną pracą, przykładowo wymienioną w art. 183a § 1 Kodeksu pracy, bądź ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nie jest natomiast dyskryminacją nierówność wynikająca z przyczyn innych niż uznane za dyskryminujące, nawet jeżeli pracodawca naruszył zasadę równego traktowania pracowników, określoną w art. 112 Kodeksu pracy.

Takie ujęcie, różnicujące dyskryminację i nierówne traktowanie, i tym bardziej odmiennie konsekwencje za naruszenia przez pracodawcę w/w zasad było nieracjonalne.

Dlatego też, wprowadzono zmiany w art. 113 oraz art. 183a Kodeksu pracy. Polegają one na stworzeniu otwartego katalogu przesłanek uzasadniających dyskryminację. W przepisach tych usunięto sformułowanie „a także bez względu na”. Taka zmiana powoduje, że każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracowników będzie uznawane za dyskryminację.

Mobbing

Na gruncie prawa polskiego, definicję mobbingu zawiera art. 943 § 2 Kodeksu pracy. Natomiast w myśl art. 943 § 3 Kodeksu pracy, pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Dotychczas zaś tylko pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, miał prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.

Dzięki tej zmianie pracownik będzie mógłby teraz ubiegać się o odszkodowanie w dwóch przypadkach:

a)      w razie rozwiązania, wskutek mobbingu, umowy o pracę oraz

b)      w razie wyrządzenia mu, w rezultacie stosowania mobbingu, szkody, niezależnie od tego, czy stosunek pracy nadal trwa czy też został on rozwiązany przez pracodawcę.

Zmiany w urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich

Zmiany w zakresie szczególnych uprawnień związanych z korzystaniem z urlopów macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich i urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego polegają na rozszerzeniu tych uprawnień na pracowników – innych niż matka i ojciec dziecka członków najbliższej rodziny.

I tak:

¤ Członkowie najbliższej rodziny zyskają szczególne uprawnienia związane z korzystaniem z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego:

zostaną objęci ochroną przed zwolnieniem w trakcie korzystania z urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego.

¤ Uprawnienia do urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego i na warunkach urlopu macierzyńskiego zostały rozszerzone o pracowników innych niż matka i ojciec, którzy są członkami najbliższej rodziny. Na wniosek pracownicy, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlop rodzicielski, ojcowski i na prawach urlopu macierzyńskiego będzie mógł wziąć ktoś z rodziny inny niż matka i ojciec. Urlop będzie przysługiwał także babci, dziadkowi, siostrze czy bratu.

¤ Pracodawca w czasie urlopu wypoczynkowego nie będzie mógł rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, chyba że uzyska na to zgodę zakładowej organizacji związkowej.

A co będzie, jak w zakładzie nie ma organizacji związkowej?

Zmiany w Prawie Podatkowym

Biała Lista podatników

1 września 2019 roku zaczął działać wykaz informacji o podatnikach VAT, który ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów. Wykaz zastąpił dotychczas funkcjonujące listy podatników VAT: zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Biała lista umożliwia:

– sprawdzenie czy nasz kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,

– jeśli twojemu kontrahentowi odmówiono rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT, poznanie podstawy prawnej tych decyzji,

– potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na jaki powinieneś zapłacić swojemu kontrahentowi.

Od 1 stycznia 2020 roku jeśli zapłacimy swojemu partnerowi biznesowemu kwotę powyżej 15 tysięcy złotych na inny rachunek bankowy, niż podany w wykazie:

– nie będziemy mieli możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty w tej części, w jakiej płatność przekracza kwotę 15 tys. zł. Nie będzie przy tym miała znaczenia liczba transakcji, na jaką podzielisz płatność wynikającą z jednej faktury,

– będziemy ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

– będziemy  mogli uwolnić się od tych sankcji, jeśli najpóźniej w ciągu 3 dni od zrobienia przelewu na niewłaściwy numer rachunku bankowego poinformujemy o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy.

Dane podatników będą aktualizowane raz dziennie, w każdy dzień roboczy. Dlatego należy sprawdzać numer rachunku bankowego swojego kontrahenta tego samego dnia, w którym planujesz zrealizować przelew.

Do 31 grudnia 2019 r. płatności na rachunek inny, niż podany w wykazie, nie są obciążone sankcjami.

Wśród ciągle aktualnych i przyprawiających o „ból głowy” właścicieli zakładów pralniczych problemów jest prawo konsumenckie.

Mecenas Dariusz Trzebiński przedstawił prezentację „Prawo konsumenta a zakład pralniczy”.

Obowiązujące ustawy:

– z dnia 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. 2007 nr 50 poz. 331),

–  z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta (Dz. U. 2014 poz. 827) reguluje kwestie prawne dotyczące relacji: konsument – przedsiębiorca

Relacje pralnia – klient regulują przepisy Kodeksu cywilnego, a w szczególności art. 471-474, 634, 640.

Zgodnie z art. 634 Kc pracownik pralni przyjmujący zamówienie jest zobowiązany do zbadania garderoby pod kątem możliwości osiągnięcia rezultatu.

Jeśli w wyniku tej czynności będzie miał wątpliwości co do prawidłowości wykonania usługi, powinien poinformować o tym konsumenta, aby ten podjął decyzję o dalszym postępowaniu (ryzyku wykonania usługi bez gwarancji co do rezultatu).

Jeśli zakład pralniczy tego nie uczyni naraża się na odpowiedzialność z tytułu nienależytego wykonania umowy i rękojmi za wady dzieła.

O każdym ryzyku wykonania usługi konsument powinien być powiadomiony wyraźnie i to on powinien podjąć decyzję w sprawie jej wykonania.

Na podstawie art. 627 Kodeksu cywilnego pralnia zawiera z klientem umowę o dzieło i zobowiązuje się do wykonania dzieła (czyszczenia, prania asortymentu), a zamawiający (klient, konsument) do zapłaty wynagrodzenia.

W przypadku niezadawalającego dla klienta wykonania dzieła (zabrudzenia nie znikły lub odzież została uszkodzona), pralnia ponosi za to odpowiedzialność cywilną.

Zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego pralnia jest zobowiązana do naprawienia szkody, chyba że nienależyte wykonanie usługi było następstwem okoliczności, na które wykonawca nie ponosi odpowiedzialności.

W praktyce jest bardzo utrudnione udowodnienie, że pralnia dołożyła należytej staranności przy wykonaniu dzieła.

Tym samym konsument może żądać od pralni: zwrotu kosztów wykonania usługi bądź zwrotu wartości zniszczonej odzieży, pomniejszonej o stopień jej zużycia w wyniku użytkowania.

Klient niezadowolony z usługi pralniczej ma prawo do złożenia reklamacji. Powinna ona zostać rozpatrzona przez usługodawcę w ciągu 14 dni od zawiadomienia o wyniku prania (czyszczenia).

A od odpowiedzialności za szkodę nie zwalnia pralni nawet postępowanie zgodnie z zaleceniem producenta odzieży.

Orzecznictwo Sądu Najwyższego jest w tej kwestii bezlitosne:

„pralnia ma wykazać się profesjonalizmem i sama ocenić, czy dobrze wykona usługę. Jeśli źle oceni i uszkodzi w jakikolwiek sposób garderobę oddaną jej do czyszczenia, to jest to jej ryzyko, za które musi wziąć odpowiedzialność”.

Część prawną konferencji zakończyła prezentacja mecenasa Mateusza Świercza „Ochrona środowiska w pralni”. Omówił w niej sposób mierzenia hałasu w zakładzie pralniczym, trudności w jego pomiarze,  dopuszczalne wartości w pomieszczeniach, wreszcie wysokość kar za przekroczenie wyznaczonych poziomów. Wysokość kary uzależniona jest od stopnia jej przekroczenia, pory doby, i znajduje się w Obwieszczeniu Ministra Środowiska z 9 października 2018 roku.

Druga część konferencji była blokiem włókienniczym.

Po raz pierwszy w konferencji Stowarzyszenia Pralników Polskich wzięli udział pracownicy naukowi Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa z Łodzi.

Doktor Bogumił Gajdziński omówił „Rodzaje surowców włókienniczych ich barwienie i sposób oceny właściwości użytkowych” oraz „Wybrane środki chemiczne stosowane w procesie prania wyrobów włókienniczych” a doktor Izabela Jasińska omówiła „ System oznaczania sposobu konserwacji tekstyliów z zastosowaniem symboli i znaków informacyjnych” i „Właściwości wytrzymałościowe, użytkowe i estetyczne materiałów włókienniczych, istotne z punktu widzenia procesów konserwacji”.

Pani Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Włókienników Polskich omówiła „Prawidłowe rozpoznanie właściwości wyrobu włókienniczego                     w praktyce jedną z podstaw należytego wykonania usługi pralniczej” a Andrzej Sapieja zreferował wykład doktora Csab’y Kutasi’ego z Politechniki w Budapeszcie: „Zmiany wizualne płaskich wyrobów włókienniczych i produktów frotte, możliwości badań proweniencyjnych”.

Leszek Mastalerz w swoim wystąpieniu zaprezentował zalety magli LAPAUW.

Firma ta produkuje magle  IRONMAX z niecką elastyczną. Niecki wykonane są  ze stali węglowej. A stal węglowa cztery razy bardziej przewodzi ciepło niż stal nierdzewna.

Dzięki przeprojektowanej skrzyni magla i mostom, IRONMAX oferuje największą powierzchnię maglowania. Innowacyjna nowa konstrukcja cienkiej elastycznej niecki IRONMAX daje nawet 2,37 x większą elastyczność niż dzisiejsze konwencjonalne niecki elastyczne.

Magle Lapauw posiadają najdłuższą ścieżkę maglowania na rynku:

– IRONMAX gaz – 7,85 metra,

– IRONMAX para – 8,22 metra.

Obwód przepływu równoległego IRONMAX tworzy poprzeczny przepływ oleju przez nieckę i mosty, zapewniając stałą i jednolitą temperaturę prasowania. Obieg równoległego przepływu oleju IRONMAX uwalnia więcej mocy grzewczej i utrzymuje tę moc na stałym poziomie, niezależnie od rodzaju prasowanej bielizny.

IRONMAX jest wyposażony w indywidualny system sprężynowy Lapauw, zapewniający maksymalną ewakuację wilgoci. W połączeniu z indywidualnym, regulowanym ssaniem na rolkę, poszczególne sprężyny oferują 5 razy większe zasysanie wilgoci niż inne tego typu urządzenia znane w branży.

Dzięki elastycznej niecce i hydraulicznemu systemowi podnoszenia i dociskania tej niecki IRONMAX zapewnia równomierne ciśnienie podczas maglowania na całej powierzchni. IRONMAX również wykorzystuje w pełni technologię ruchomej niecki, co oznacza, że elastyczna niecka dopasowuje się do grubości tkanin i wyściółki, umożliwiając utrzymanie tego samego kontaktu i równomiernego nacisku podczas prasowania.

Na koniec Rafał Kawecki z JENSEN Polska omówił  procedurę pralnia mat przemysłowych w pierwszej w Polsce tego typu pralni.

Osoby zainteresowane konkretnymi prezentacjami proszone są kontakt z biurem Stowarzyszenia Pralników Polskich drogą e-mailową; pralnictwo@pralnictwo.pl

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Archive

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930