Stowarzyszenie Pralników Polskich
Pn - Pt: 7:00 - 16:00
Stowarzyszenie Pralników Polskich
Pn - Pt: 7:00 - 16:00
19 wrz
Posted by:  Wanda Bukowska

WARSZTATY PRALNICZE ELECTROLUX – KARLSKRONA

Zarząd Stowarzyszenia Pralników Polskich w dniach 17-19 września 2015 roku zorganizował warsztaty pralnicze oraz konferencję w Karlskronie, w Szwecji.

Warsztaty pralnicze, zorganizowane przy udziale Przedstawicieli Firmy Electrolux Professional, odbyły się w pralni Firmy HS Service & Support.

HS Service & Support początkowo funkcjonująca jako przedsiębiorstwo jednoosobowe, obecnie zatrudnia ponad 400 pracowników. Zajmuje się kompleksową obsługą ludzi starszych zamieszkujących trzy gminy sąsiadujące z Karlskroną w zakresie prania, sprzątania czy usług pielęgniarskich. Firma ta działa na rynku na zlecenie rządu szwedzkiego, a jej działalność opłacana jest sowicie z podatków obywateli, zgodnie z prowadzoną w Szwecji ideą państwa opiekuńczego.

Uczestnicy warsztatów mogli prześledzić pracę pralni, wyposażonej w urządzenia Electroluxa, począwszy od sposobu zbierania rzeczy do prania (w worki siatkowe), częstotliwość wykonywania usługi (dwa razy w tygodniu) po proces prania, suszenia, prasowania i pakowania asortymentu.

Druga część konferencji  – wykłady – odbyła się na promie Stena Vision.

Jako pierwszy wystąpił Janusz Stankiewicz, menadżer regionalny Electrolux Professional, który zaprezentował Lagoon® Advanced Care, nowy, wprowadzony we wrześniu 2015 roku, w trzech pierwszych państwach świata, w tym w Polsce, system czyszczenia wodnego.

Lagoon® Advanced Care to system do prania tkanin delikatnych na mokro w tak samo krótkim czasie procesu jak tradycyjne czyszczenie chemiczne.

Electrolux Professional Lagoon® jest pierwszym, profesjonalnym systemem czyszczenia wodnego garderoby zatwierdzonym przez Woolmark jako odpowiedni do czyszczenia delikatnych ubrań wełnianych oznaczonych metką „czyścić tylko chemicznie”.

W systemie tym rolę rozpuszczalnika pełni woda. W procesie prania nie są stosowane żadne toksyczne substancje i dzięki temu rozwiązanie to jest przyjazne środowisku naturalnemu.

Lagoon® Advanced Care oferuje dwa, różne zestawy urządzeń, które można dostosować do potrzeb konkretnego użytkownika, z możliwością ich późniejszej rozbudowy.

Electrolux Lagoon® Advanced Care Essential to zestaw maszyn, który w łatwy sposób można zainstalować w tradycyjnej pralni chemicznej jako uzupełnienie jej oferty.

Wszystkie urządzenia oferowane przez Electrolux Professional spełniają wymagania RoHS (Restriction of Hazardous Substances), dyrektywy unijnej 2011/65/UE.

Treść dyrektywy mówi, że nowy sprzęt elektroniczny wprowadzany do obrotu na terenie Unii Europejskiej i EFTA począwszy od 1 lipca 2006 (w Polsce od 27 marca 2007) będzie zawierał ograniczenia w zawartości materiałów szkodliwych: ołowiu, rtęci, kadmu, sześciowartościowego chromu, polibromowanych bifenyli (PBB) i polibromowanych eterów fenylowych (PBDE).

Następnie głos zabrali Robert Tokarz (Procter & Gamble) i Dominika Chawrona (Navo Orbico).

NAVO Orbico jest częścią międzynarodowej Grupy Orbico, obecnej w 17 krajach Europy i dystrybutorem znanych na całym świecie marek, w tym artykułów mających zastosowanie w profesjonalnych pralniach.

Takim produktem jest Ariel Pro Formula. Jego skład chemiczny został tak opracowany aby zapewnić korzyści higieniczne poprzez dogłębne czyszczenie i usuwanie zabrudzeń.

Zbigniew Gęgotek z SOVRANA Polska z kolei przedstawił techniki detaszu w pralni chemicznej i wodnej.

Ostatnim prelegentem był Marcin Jonasz z CLOVIN S.A.

Marcin Jonasz wrócił uwagę na fakt, że na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE numer 528/2012 z dnia 22 maja 2012 roku w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych, każdy producent tych produktów jest zobowiązany do ponownej ich rejestracji według procedury europejskiej na wszystkie kraje UE lub procedury krajowej (tylko na kraj UE, w którym produkt biobójczy ma być udostępniony). Obowiązek ponownej rejestracji nastąpi w chwili, gdy kraje członkowskie, którym zostały przydzielone substancje aktywne do całkowitego przebadania, przedłożą pełną dokumentację do ECHA (European Chemicals AgencyEuropejskiej Agencji Chemikaliów). Następnie agencja zatwierdzi te substancje jako możliwe do stosowania. W grę wchodzi też sytuacja, że Agencja nie zatwierdzi danej substancji aktywnej i wówczas produkty biobójcze zawierające niezatwierdzoną substancję czynną będą musiały być wycofane z rynku.

Kraje członkowskie mają obowiązek przedstawienia pełnej dokumentacji sprawozdań w zależności od grup produktów biobójczych.

I tak na przykład sprawozdania dla produktów biobójczych używanych w pralnictwie wodnym (grupa 1 i 2) muszą być złożone do 31 grudnia 2016 roku. Po zaakceptowaniu przez ECHA złożonych sprawozdań z badań KAŻDY producent produktu biobójczego musi zarejestrować ponownie produkt biobójczy wg nowych procedur lub wycofać go z rynku.

Oprócz badań dezynfekujących, które są zawsze obligatoryjne przy wprowadzaniu produktu biobójczego zostały nałożone na wytwórcę dodatkowe koszty, które do tej pory nie obowiązywały, związane z uzyskaniem dostępu do badań substancji czynnej, badań produktu biobójczego pod kątem substancji czynnej, przedłużenia pozwolenia czy zmianami w pozwoleniu.

Zawarte w rozporządzeniu koszty są niebagatelne a wydawane pozwolenie nie będzie ważne dłużej niż pięć lat.

karlskrona1 karlskrona karskrona2 karlskrona3 karlskrona5 karlskrona6 karlskrona7 karlskrona8 karlskrona9 karlskrona10

 

 

 

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Archive

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930