Decyzje Senatu RP
Senat 28 listopada 2020 r. przyjął jednogłośnie tzw.ustawę covidową – branżową i znacznie poszerzył zakres podmiotów, uprawnionych do skorzystania z pomocy przewidzianej w ustawie. Senatorowie wprowadzili 452 poprawki do ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Dzięki senackim poprawkom pomoc ma objąć między innymi piekarnie i cukiernie, drukarnie, sklepy meblowe i oświetleniowe oraz sprzedające artykuły AGD i RTV. Na pomoc będą mogli także liczyć właściciele księgarni, sklepów odzieżowych i obuwniczych oraz drogerii i sklepów z odzieżą używaną. W ramach poprawek senackich pomocą objęte zostały także sklepy medyczne i ze sprzętem ortopedycznym. Senat zaproponował także, żeby pomoc w ramach tarczy branżowej została skierowana do właścicieli firm transportowych, taksówkarzy, hotelarzy, przedsiębiorców działających w branży ślubnej oraz firm cateringowych. Na pomoc mogliby także liczyć dietetycy, piloci wycieczek, przewodnicy i właściciele biur turystycznych. Dzięki decyzjom Senatu na pomoc w ramach tarczy branżowej mogą liczyć także pralnie, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz wydawnictwa i studia nagrań.
Ustawa była poselskim projektem i przewidywała wsparcie dla 32 branż szczególnie dotkniętych obostrzeniami w związku z pandemią COVID-19. Zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowego świadczenia postojowego, zmiany w dofinansowaniu części kosztów prowadzonej działalności gospodarczej oraz dotyczące Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i zadań realizowanych z jego środków. Pomoc, która wyniesie 4 mld zł, będzie przyznana za listopad 2020 r., ale rząd będzie mógł w drodze rozporządzenia przedłużyć ją na kolejne miesiące.