Stowarzyszenie Pralników Polskich
Pn - Pt: 7:00 - 16:00
Stowarzyszenie Pralników Polskich
Pn - Pt: 7:00 - 16:00
31 paź
Posted by:  Wanda Bukowska

PRALNICY Z 18 KRAJÓW W POLSCE

 

To co miało miejsce w dniach 12-14 października br., w pięknym hotelu WINDSOR w Jachrance koło Warszawy, było w historii działalności Stowarzyszenia Pralników Polskich sytuacją niecodzienną. Mianowicie, po raz pierwszy w Polsce, odbyła się czwarta już edycja szczytu CEE-TEX – spotkania Pralników z Europy Centralnej i Wschodniej. Wzięło w nim udział około 250 zwiedzających z 18 krajów. Poczynając od Przedstawicieli zaprzyjaźnionych stowarzyszeń z Węgier, Słowacji, Republiki Czeskiej, czy Serbii, a kończąc na Uczestnikach z Rumunii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, Austrii, Holandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Chorwacji, Niemiec, Holandii oraz Kanady.
Szczyt CEE-TEX to przede wszystkim Międzynarodowa Konferencja Branży Pralniczej i Włókienniczej „WARSAW 2017”, której tematem przewodnim była innowacyjność w wyżej wymienionych dziedzinach.
Spotkanie, którego gospodarzem było Stowarzyszenie Pralników Polskich podzielono na trzy bardzo atrakcyjne części.
Pierwszego dnia – 12 października 2017 roku Goście konferencji mieli do wyboru obejrzenie jednej z dwóch pralni.
Jedni wybrali wizytę w pralni „PRAWOL”.
Jest to nowoczesna pralnia przemysłowa, której właścicielami są Państwo Alicja i Jerzy Wolscy. Zakład pralniczy „PRAWOL” jest jednym z laureatów nagrody „Global Best Practice Awards” za 2016 rok, a przyznawanej przez CINET (The International Committee of Textile Care), który był współorganizatorem „WARSAW 2017”.
Pralnia „PRAWOL”, szczycąca się znakomitą reputacją na rynku w Warszawie, ma imponującą listę klientów, zwłaszcza w segmencie usług na rzecz hoteli. Obsługuje sieci takie, jak: Ibis, Radisson, Sofitel i Hilton.
„PRAWOL” przyjął filozofię działania polegającą na szkoleniu i stabilnej współpracy z pracownikami. I tak ponad siedemdziesięciu procent pracowników pracuje od ponad dziesięciu lat w firmie. To niesamowity sukces na niestabilnym kadrowo rynku pralniczym.
Innym, ważnym, godnym odnotowania czynnikiem w zakresie innowacyjności Firmy, oprócz współpracy z renomowanymi dostawcami technologii, jest wykorzystywanie do transportu bielizny nowoczesnych pojazdów o niskim poziomie emisji CO2, a także odbiór i dostawę asortymentu od/do klientów poza godzinami wzmożonego szczytu tak, aby uniknąć wysokiego i niepotrzebnego zużycia paliwa.
Inni uczestnicy konferencji wybrali odwiedzenia pralni „TECHNO-DRY” w Warszawie Wesołej, której właścicielem jest Pan Jacek Zieliński.
Jest to pralnia chemiczno-wodna, która w swej części chemicznej stosuje cztery rodzaje technologii:
– tradycyjny PER (czterochloroetylen),
– od 2010 czyszczenie z użyciem węglowodorów alifatycznych,
– od 2015 Green Earth,
– i najnowsze „dziecko” technologiczne, innowacyjne na skalę światową, z użyciem rozpuszczalnika alkoholowego SENSENE™.
Tę ostatnią technologię pralnia TECHNO-DRY, jako pierwsza w Polsce, wprowadziła w maju 2017 roku. Stosowaniem tej innowacyjnej technologii czyszczenia może pochwalić się tylko pięćdziesiąt pralni na świecie.
Środek czyszczący SENSENE™ ma dużą moc rozpuszczania i w niezawodny sposób usuwa plamy z różnych tkanin. Zapobiega odbarwieniom i zachowuje żywe kolory wypranych tkanin.
SENSENE™ jest środkiem na bazie modyfikowanego alkoholu, który jest z natury biodegradowalny i ma niską toksyczność dla środowiska wodnego.
SENSENE™ jest delikatny dla tkanin i powoduje stosunkowo niewielkie zagniecenia materiału, co ułatwia prasowanie.
SENSENE™ realizuje prosty i inteligentny proces: tkaniny szybciej wysychają, a cykle prania są krótsze. Ponadto proces czyszczenia wymaga mniejszej ilości energii dzięki prawidłowej destylacji, a proces wstępnego wywabiania plam można ograniczyć.
Szczegóły dotyczące zastosowania tej technologii zaprezentował Zbigniew Gęgotek z SOVRANA S.j. Firmy, która wprowadza na polski rynek i instaluje technologię SENSENE™.
Drugi dzień „WARSAW 2017” to część konferencyjna połączona w wystawą.
Gości powitali Prezes Stowarzyszenia Pralników Polskich Cecylia Wyszomierska Matczak, Prezydent CINET Peter Wennekes oraz Prowadzący spotkanie Piotr Pawlak.
Salę wystawową zagospodarowali Wystawcy – Sponsorzy konferencji. Byli to:
Partnerzy Strategiczni:
– CLOVIN SA,
– JENSEN SA,
– ALLIANCE Laundry Systems.
Partnerzy Złoci: SOVRANA Spółka z o.o., ELECTROLUX Professional, ECOLAB, KREUSSLER Textile Care, BLUNOVATION, VEIT GMBH, LAPAUW.
Partnerzy Srebrni: TZMO SA, SURFCHIMICA, DRACO SURFACE CHEMISTRY, PSPG Polska, DIBELLA, DOZIT PLUS, MIELE PROFESSIONAL.
Partnerzy Brązowi: ANDROPOL SA, MAGIELEK Stanisław Twaróg, Radomskie Tekstylia Przemysłowe, ECLSOFT, BUEFA, KAESER KOMPRESSOREN, CHRISTEYNS Polska, Comercial La Fábrica de Software, SEITZ i DATAMARS.
Każdy ze Sponsorów „WARSAW 2017” miał swoje stoisko wystawowe, które były licznie odwiedzane przez Uczestników.
Program konferencji składał się z 22 prezentacji na temat innowacji i zrównoważonego rozwoju w pralnictwie przedstawionych przez firmy – sponsorów „WARSAW 2017”, CINET i instytuty, w tym Przedstawiciela Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Żyrardowa.
Firma CLOVIN S.A., jeden ze Sponsorów Strategicznych konferencji jest polskim producentem profesjonalnych środków piorących i dezynfekujących oraz środków czystości dla rynku konsumenckiego. Jej Przedstawiciele (Arkadiusz Żanowski, Marcin Jonasz i Paweł Gembara), zaprezentowali w swoim wystąpieniu, uzupełnienie tradycyjnie rozumianego koła Sinnera (chemia, mechanika, temperatura, czas) – koło CLOVIN-u.
Koło CLOVIN-u składa się z następujących elementów:
– szybkość – zapobieganie przestojom pralni poprzez właściwy czas reakcji serwisu i technologów, czyli regularne, bezpłatne wizyty serwisowe oraz porady technologiczne,
– pewność – skuteczność działania proponowanych technologii pod kątem dezynfekcji oraz jakości prania wodnego bielizny szpitalnej, hotelowej, itp. Czyli pewność odpowiedniego dozowania środków chemicznych dla danej maszyny piorącej,
– kompatybilność systemów dozowania środków ze wszystkimi urządzeniami pralniczymi a także pomoc w naprawie czy modernizacji starszych urządzeń piorących.
W bardzo efektowny i skuteczny sposób prelegenci udowodnili skuteczność prania w pralce typu Frania z najnowocześniejszym systemem dozującym środki chemiczne.
– jakość – w laboratorium firmy cały czas prowadzone są prace nad udoskonaleniem obecnie stosowanych produktów, analizowane są wszystkie informacje otrzymywane od klientów, a także prowadzone są prace nad środkami chemicznymi działającymi w temperaturze 30 stopni Celsjusza z jednoczesnym użyciem niższych dawek dotychczas stosowanych produktów,
– dawki – przedstawiono możliwości dezynfekcyjne Systemu 3D w porównaniu do obecnie stosowanych dawek (w temperaturze 60 i 40 stopni).
Reasumując: bardzo dobra jakość prania i dezynfekcja bielizny przy użyciu niższych dawek
„chemii” i skróceniu czasu prania to niższe koszty procesu: zmniejszenie zużycia wody, ilości odprowadzanych ścieków a także wydatków na stosowaną technologię.
Stig Jallov z firmy JENSEN zaprezentował technologię CleanTech.
Technologia ta posiada rekordowo dobre wyniki urządzeń: konsumpcja wody w tunelu pralniczym wynosi 1,6 l/kg bielizny a suszarki typu WR zużywają 0,95 KWh/l.
Na szczególną uwagę zasługuje JENSEN JENFEED EXPRESS, podawarka, dostępna w dwóch wersjach: dwu i trzy stanowiskowej, pozwala na przerób nawet 1800 sztuk w ciągu godziny.
JENFEED EXPRESS został zaprojektowany z myślą o maksymalnym zachowaniu zasad ergonomii: indywidualnie dopasowana wysokość klamer dla wygodnego podawania, dogodna wysokość wieszaka w stacji podawczej i dzięki temu operator widzi bieliznę wprowadzaną do systemu, ładowanie asortymentu następuje bezpośrednio do podwójnych klamer znajdujących się przed operatorem, występuje także regulowana wysokość podawania pomiędzy 1050 a 1250 mm.
Ważne jest, że linie maglownicze posiadają nowe zabezpieczenia: hamulce na maglach, osłony przy łańcuchu napędowym, zabezpieczenia na drzwi od prasy.
Urządzenia są zgodne z najnowszymi normami europejskimi (CE).
Technika pralnicza jest na trzecim etapie w zakresie prania i konserwacji tkanin, czyli na etapie automatyzacji. Firma Jensen dostosowuje się do obowiązujących trendów, a nawet wyprzedza obowiązujące trendy, gdyż wchodzi ze swoimi urządzeniami w etap czwarty: robotyzacji (Separator Viking, Evolution Cube).
Bardzo ciekawą prezentację przedstawił Andrzej Sapieja z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Żyrardowa, a mianowicie „Inteligentne tekstylia – włókiennictwo przyszłości”. Był to raport z Targów „Techtextil 2017” we Frankfurcie nad Menem.
Zaprezentowano tkaniny techniczne do różnych zastosowań – od tekstylnych reflektorów, inteligentnych opatrunków, odzieży regulującej temperaturę ciała, produkty zintegrowane ze światłami LED, ognioodporne włókna czy karbonowe ramy rowerowe. Produkty zaprezentowano w kilku grupach tematycznych:
AGROTECH:
– Tunele ogrodowe przyspieszające uprawę,
– Szklarnia Roots Up umożliwiająca uprawę roślin na pustyni
BUILDTECH:
-namiot, który sam się chłodzi
– dziergany plac zabaw
HOMETECH:
– Wkładka do umywalki
INDUTECH:
-Tekstylia badające poziom stresu u pilotów
MEDTECH:
– Opatrunek informujący o stanie rany,
– Inteligentny bandaż pomocny w terapii żylaków
OEKOTECH:
Ubrania z plastikowych toreb
PROTECH:
– Kombinezon bojowy
SPORTTECH:
– Szorty stymulujące mięśnie
Jako ciekawy przykład polskiej innowacyjności można podać „Tekstylną opaskę z nadrukowanym układem elektronicznym, nad którą pracuje łódzki start-up założony przez specjalistki z Politechniki Łódzkiej. Opaska ma umożliwić kontrolę nawodnienia organizmu osób aktywnie uprawiających sport, małych dzieci czy seniorów, których pragnienie zanika z wiekiem.
„MyHydro” – tak nazywa się ta opaska, ma być innowacyjnym rozwiązaniem będącym połączeniem tekstyliów z elektroniką i medycyną. Wkrótce mają się rozpocząć badania prototypu opaski na grupie pacjentów, a gotowy produkt ma się pojawić na rynku mniej więcej za trzy lata. Twórczynie rozwiązania planują personalizację opasek, ponieważ każdy organizm jest inny i w każdym przypadku inny będzie optymalny poziom nawodnienia.
Oczywiście nie sposób tu omówić wszystkich wystąpień na Międzynarodowej Konferencji Branży Pralniczej i Włókienniczej „WARSAW 2017”. Uczestnicy otrzymali liczący ponad 200 stron katalog z prezentacjami wykładowców. Katalog w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej stanowi kompendium wiedzy na skalę dotychczas nie praktykowaną na organizowanych przez Stowarzyszenie Pralników Polskich szkoleniach i warsztatach.
Na koniec części konferencyjnej odbyła się dyskusja w gronie Przedstawicieli Stowarzyszeń Narodowych i ekspertów, obecnych na spotkaniu, na temat innowacyjności, kosztów i wydajności pracy oraz opłacalności sektora pralniczego w Europie.
Ponadto Prezydent CINET Peter Wannekes przedstawił informacje na temat regulaminu nagrody „Global Best Practice Awards” za 2018 rok, która zostanie wręczona na targach pralniczych „INTER DETERGO” w Mediolanie w przyszłym roku.

Wanda Bukowska

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Archive

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031