PRALNIE W CENTRACH HANDLOWYCH W DOBIE KORONAWIRUSA
Szanowni Państwo,
zwróciliśmy się do decydentów z prośbą o rozpatrzenie sytuacji w jakiej znalazły się pralnie funkcjonujące w centrach handlowych.
Rozporządzenie ograniczające handel w obiektach wielkopowierzchniowych, w związku z epidemią koronowirusa, dopuściło możliwość prowadzenia usług pralniczych na terenie centrów handlowych.
Niestety zamknięcie prawie wszystkich punktów handlowym i znikome zainteresowanie zewnętrznymi, indywidualnymi usługami prania, spowodowało spadek obrotów o 70% w porównaniu z poprzednimi miesiącami.
Zgłosiliśmy w piśmie do MZ, MR i Gabinetu Premiera sugestię, o umieszczenie w art. 15 punkt 1. Projektu Ustawy o Przeciwdziałaniu Skutkom Pandemii z dnia 21.03.2020 roku podpunktu mówiącego o tym, że aby także najemcy których działalność podczas pandemii była dozwolona, ale odnotowali rażący spadek obrotów (ponad 50%), zostali zwolnieni z 90% opłat czynszowych.
Obecny projekt ustawy dopuszcza ową ulgę w opłatach czynszowych jedynie w przypadku najemców, których placówki (sklepy) zostały na podstawie w/w rozporządzenia całkowicie zamknięte.
W sytuacji braku klientów i tym samym przychodów, pralnie nie są w stanie regulować zobowiązań wynikających z umów najmu. Zwolnienie to (ulga) pozwoliłoby przetrwać najtrudniejsze miesiące i zapewniłoby utrzymanie dotychczasowego stanu zatrudnienia. Niestety bez ustawowego zagwarantowania tego zwolnienia nie można liczyć na przychylność w negocjacjach z właścicielami obiektów i czasowych obniżek czynszu.
Już teraz pralnie otrzymują od zarządzających centrami handlowymi pisma mówiące o tym, że będą dochodzić czynszów zgodnych z zawartymi umowami najmu.