Stowarzyszenie Pralników Polskich
Pn - Pt: 7:00 - 16:00
Stowarzyszenie Pralników Polskich
Pn - Pt: 7:00 - 16:00
23 lis
Posted by:  Wanda Bukowska

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Warszawa, 2020-11-23

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Pan Adam Abramowicz

ul. Wilcza 46,

00-679 Warszawa

Szanowny Panie,

jako Prezes Stowarzyszenia Pralników Polskich, reprezentujący przedsiębiorców tej branży gospodarki, zdaję sobie sprawę jak obecna sytuacja, po raz kolejny, wpływa bardzo negatywnie na działalność  firm,  ich dalsze funkcjonowanie, czy nawet istnienie.

W związku z ostatnimi decyzjami rządu o kolejnym lockdownie gastronomii, moteli, hoteli, branży eventowej,  itp. w krańcowo trudnej sytuacji znajdują się przede wszystkim właściciele małych i średnich pralni wykonujących, często wyłącznie,  usługi na ich rzecz.

Ich działalność, z powodu zamknięcia obiektów komercyjnych i ograniczeniu rezerwacji, spadła prawie do zera. Mamy wiele sygnałów z Polski o zamknięciu całkowitym  pralni ze względu na brak bieżących zleceń.

Wnioskowaliśmy do ustawodawcy i administracji rządowej jako Stowarzyszenie Pralników Polskich o uwzględnienie pomocy dla naszej branży w ramach Tarczy 6.0.

Postulowaliśmy o ustawowe zwolnienie za okres od października br. do końca lockdown’u:

– z opłat  na rzecz ZUS,

– czynszów przez samorządy i właścicieli obiektów prywatnych,

– opłat na rzecz Skarbu Państwa w postaci podatków PIT, CIT, VAT, od nieruchomości,

–  także wprowadzenie dopłat do wynagrodzeń pracowników (postojowego),

 – dostęp do tanich lub bezzwrotnych kredytów.

Niestety, mimo zrozumienia naszych problemów ze strony Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, nie przełożyło się to na zapisy ustawowe, uprawniające branżę pralniczą do wnioskowania o pomoc w ramach Tarczy 6.0.

Jesteście Państwo jako Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jedną z ostatnich instytucji, która może w ramach swoich kompetencji, wystąpić z wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, albo wydanie lub zmianę istniejących aktów prawnych w sprawach dotyczących działalności gospodarczej.

Zwracam się niniejszym do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o pomoc dla branży pralniczej, zrozumienie jej sytuacji. Branży zatrudniającej w skali kraju wiele tysięcy osób.

Z poważaniem

Cecylia Wyszomierska Matczak

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pralników Polskich

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Archive

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930