Stowarzyszenie Pralników Polskich
Pn - Pt: 7:00 - 16:00
Stowarzyszenie Pralników Polskich
Pn - Pt: 7:00 - 16:00
13 lis
Posted by:  Wanda Bukowska

KONFERENCJA NA WĘGRZECH

KONFERENCJA NA WĘGRZECH

Od 6 do 8 listopada 2018 w Wyszehradzie, na Węgrzech odbyła się XI Konferencja Textiltisztító Egyesülés (TTE) – Węgierskiego Stowarzyszenia Pralników.
W czasach imperium rzymskiego na skale górującej nad dzisiejszym Wyszehradem Rzymianie zbudowali pograniczną fortecę.
“Zamek na wzgórzu” w IX wieku opanowany został przez Węgrów. W połowie XIII wieku, po najazdach mongolskich, król Węgier Bela IV zbudował w Wyszehradzie cytadelę.
W roku 1323 miasto obrał sobie za siedzibę król Węgier Karol Robert, który wzniósł w mieście zamek, stanowiący od tej pory rezydencję kolejnych królów Węgier.
Tutaj urodził się król Węgier i Polski Ludwik Węgierski. I tutaj, od 1338, odbywały się zjazdy wyszehradzkie – spotkania królów Węgier, Czech i Polski. Tę tradycję współpracy w Europie Środkowej kontynuuje tzw. Grupa Wyszehradzka – prezydenci Węgier, Czech, Słowacji i Polski spotykający się w „mieście na wzgórzu” począwszy od 1991 roku.
Nawiązując do tej pięknej tradycji, na zaproszenie TTE, w konferencji wzięli udział prezesi stowarzyszeń z Polski, Węgier, Słowacji, Czech, Serbii.
Na czele delegacji Stowarzyszenia Pralników Polskich stanęła Prezes SPP – Cecylia Wyszomierska Matczak.
Obecność delegacji polskiej na konferencji TTE nie była wyłącznie kurtuazyjna.
Głównym Sponsorem spotkania była bowiem największa, polska firma produkująca środki piorące dla profesjonalnych pralni – CLOVIN S.A. Obecni byli również przedstawiciele węgierskiego dystrybutora środków – PentaClean Care, na czele z szefem działu higieny tekstylnej Ferencem Hernek.
Pozostałymi sponsorami, a jednocześnie wystawcami były firmy znane też z polskiego rynku konferencyjno-pralniczego: Lapauw, Christeyns, Miele, Alvara Cleaning Kft, Assist-Trend Kft., Bepatek, CWS-Boco Hungary Kft, Delta Clean Kft, Dozit Plus, Judit Paplan Kft, Logo-Tex Kft, Napfény Paplan 2000 Kft, Naturtex Kft, Polizo Kft.
Na konferencję składało się 14 prezentacji z zakresu charakterystyki i ochrony włókien, zmian w systemie podatkowym, rodzajów plam na różnych rodzajów tkanin i sposobach poradzenia sobie z nimi w zakładzie pralniczym.
Firmę CLOVIN S.A. na konferencji na Węgrzech reprezentował Marcin Jonasz, kierownik działu Nowych Wdrożeń Produktów Przemysłowych, technolog pralnictwa profesjonalnego – projektowanie technologii prania wodnego i ich wdrażanie, opiniowanie uszkodzeń tkanin po procesie prania.
Jest audytorem wewnętrznym standardów ISO 9001, ISO 13485 oraz BRC CP.
Standardy ISO 9001 i ISO 13485 są powszechnie znane, ale warto w tym miejscu przybliżyć standard BRC CP.
Jest on stosowany dla dostawców współpracujących z sieciami handlowymi zarówno przy produkcji wyrobów nieżywnościowych sprzedawanych pod własną marką producenta, jak i pod marką sieci. Certyfikować na zgodność ze standardem BRC CP można więc produkcję wszelkiego rodzaju produktów non-food, jak np. ubrania, zabawki, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, itp. Wyroby te klasyfikowane są również przez standard BRC CP na grupy, dla których stosuje się osobne wymagania w zależności od ich wpływu na bezpieczeństwo potencjalnego użytkownika oraz odnoszące się do nich przepisy prawne i normy zharmonizowane.
Pieczę nad zawartością techniczną i funkcjonowaniem standardów BRC sprawuje Brytyjska Organizacja Handlu, która również wydaje pozwolenia na audytowanie przez jednostki certyfikujące systemu BRC.
Korzyści płynące z posiadania tego standardu są niebagatelne, mianowicie: zmniejsza ryzyko wystąpienia niezgodności produkowanego wyrobu, zapewnia zgodność produkcji z mającymi zastosowanie wymaganiami prawnymi, w tym z unijną Dyrektywą 2001/95/WE dotyczącą bezpieczeństwa produktów, jest ważnym kryterium oceny dostawców przez sieci handlowe, przez co zwiększa ich przewagę konkurencyjną na rynku, zwiększa zaufanie do posiadającego go dostawcy, redukuje do minimum audyty dostawców i przede wszystkim pomaga chronić bezpieczeństwo konsumenta.
Marcin Jonasz w swoim wystąpieniu przedstawił szerszemu, międzynarodowemu gronu, firmę CLOVIN S.A. oraz gamę jej produktów do „walki” z największą zmorą pralników – plamami.
Konferencję na Węgrzech zakończyło spotkanie prezesów wszystkich obecnych w Wyszehradzie delegacji stowarzyszeń narodowych. Obecni wykazali duże zainteresowanie wspólnym zorganizowaniem konferencji międzynarodowej w następnym roku. Szczegóły przedsięwzięcia poznamy wkrótce.

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Archive

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031