PISMO DO PARLAMENTARZYSTÓW RP
Szanowni Państwo Posłowie RP,
W dniu 11 marca 2020 roku Międzynarodowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, iż epidemia SARS – CoV- 2 wywołująca chorobę COVID – 19 stała się pandemią, a 13 marca br. na obszarze Polski ogłoszony został stan zagrożenia epidemiologicznego.
Już 25 marca 2020 roku Zarząd Stowarzyszenia Pralników Polskich skierował pismo do parlamentarzystów RP z informacją o sytuacji zakładów pralniczych i pracujących w nich osób, a w szczególności o trudnym położeniu pralni wykonujących usługi na rzecz hoteli, zakładów gastronomicznych czy klientów indywidualnych, ale także pralni sieciowych oraz tych, należących do innych, prywatnych inwestorów, a znajdujących się w centrach handlowych.
W związku pracami nad projektem ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, wnieśliśmy o:
– uproszczenie procedury wnioskowania o odroczenie i rozłożenie na raty płatności podatków i składek ZUS,
– odejście od zasady rozpatrywania wniosków o udzielenie finansowania na ochronę miejsc pracy zgodnie z kolejnością ich wpływu,
– przywrócenie wymogów higienicznych pralni szpitalnych lub pracujących na rzecz szpitali,
Tego samego dnia skierowane zostały pisma do:
– Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego,
– Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego,
– Minister Przedsiębiorczości Jadwigi Emilewicz,
– Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa
W powyższym piśmie wnosiliśmy o zwolnienie ustawowe:
– z opłat na rzecz ZUS,
– z czynszów na rzecz samorządów i właścicieli obiektów prywatnych,
– opłat na rzecz Skarbu Państwa w postaci podatków PIT, CIT, VAT, od nieruchomości,
Oraz o uruchomienie dopłat do wynagrodzeń pracowników (postojowe) i dostępie do tanich kredytów.
W związku z kolejną, acz nieformalną decyzją, o wprowadzeniu ponownego lockdown’u , 27 października br. wysłaliśmy jako Zarząd Stowarzyszenia Pralników Polskich kolejne pismo do:
– Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego,
– Wiceprezesa Rady Ministrów RP – Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina,
– Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg.
W piśmie ponownie postulowaliśmy aby zakłady pralnicze były objęte, tak jak branża hotelowa, gastronomiczna, eventova, itp., ustawowymi zwolnieniami za okres od października br. do końca lockdown’u:
– z opłat na rzecz ZUS,
– czynszów przez samorządy i właścicieli obiektów prywatnych,
– opłat na rzecz Skarbu Państwa w postaci podatków PIT, CIT, VAT, od nieruchomości,
– wprowadzenie dopłat do wynagrodzeń pracowników (postojowego),
– dostęp do tanich lub bezzwrotnych kredytów.
Niestety, mimo zrozumienia naszych problemów, wyrażonego w piśmie z dnia 5 listopada, ze strony Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, nie przełożyło się to na zapisy ustawowe, uprawniające branżę pralniczą do wnioskowania o pomoc w ramach Tarczy 6.0.
Postulat objęcia ochroną branży pralniczej przez dopłaty z budżetu państwa i środków unijnych, w ramach Tarczy 6.0, ponowiliśmy w pismach z 23 listopada br. do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Prezesa Adama Abramowicza oraz senatorów RP.
W piśmie powyższym podnosiliśmy krańcowo trudną sytuację w jakiej znajdują się przede właściciele małych i średnich pralni wykonujących, często wyłącznie, usługi na ich rzecz.
Senat 28 listopada 2020 r. przyjął jednogłośnie tzw. ustawę covidową – branżową i znacznie poszerzył zakres podmiotów, uprawnionych do skorzystania z pomocy przewidzianej w ustawie.
Dzięki decyzjom Senatu na pomoc w ramach tarczy branżowej mogą liczyć także pralnie.
W związku z przewidywanym zakończeniem procedowania ustawy covidowej ponownie prosimy parlamentarzystów RP o utrzymanie zapisów dokonanych przez Senat RP.
W bieżącym roku w wyniku podjętej decyzji o dwóch lockdownach tysiące pralni w Polsce z dnia na dzień straciło możliwość funkcjonowania. Spadki obrotów pralni sięgają 60-90% w porównaniu z rokiem poprzednim.. Branża nasza to w większości małe, rodzinne firmy, które w skali kraju zatrudniają około sto tysięcy pracowników. A zakłady pralnicze są integralnie związane z działalnością hoteli, obiektów gastronomicznych, eventowych, itp. Pominięcie w udzielaniu pomocy naszego sektora gospodarki (PKD 96.01.Z), a dofinansowanie wyżej wymienionych branż , spowoduje zwolnienia tysięcy, wysoko wykwalifikowanych pracowników, a w konsekwencji zamknięcie tysięcy firm.
Uważamy, że przyznanie pomocy naszej branży byłoby sprawiedliwe i logiczne.
I tym samym prosimy o jej wsparcie .
Z poważaniem
Cecylia Wyszomierska Matczak
Prezes Stowarzyszenia Pralników Polskich
PISMO WYSŁANE DO WSZYSTKICH PRZEDSTAWICIELI SPOŁECZEŃSTWA W SEJMIE RP