Stowarzyszenie Pralników Polskich
Pn - Pt: 7:00 - 16:00
Stowarzyszenie Pralników Polskich
Pn - Pt: 7:00 - 16:00
01 gru
Posted by:  Wanda Bukowska

PISMO DO PARLAMENTARZYSTÓW RP

Szanowni Państwo Posłowie RP,

W dniu 11 marca 2020 roku Międzynarodowa Organizacja Zdrowia  ogłosiła, iż epidemia SARS – CoV- 2 wywołująca chorobę COVID – 19 stała się pandemią, a 13 marca br. na obszarze Polski ogłoszony został stan zagrożenia epidemiologicznego.

 Już 25 marca 2020 roku Zarząd Stowarzyszenia Pralników Polskich skierował pismo  do parlamentarzystów RP z informacją o sytuacji zakładów pralniczych i pracujących w nich osób, a w szczególności o trudnym położeniu pralni wykonujących usługi na rzecz hoteli, zakładów gastronomicznych czy klientów indywidualnych, ale także pralni sieciowych oraz tych, należących do innych, prywatnych inwestorów, a znajdujących się w centrach handlowych.

W związku pracami nad projektem ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw,  wnieśliśmy o:

– uproszczenie procedury wnioskowania o odroczenie i rozłożenie na raty płatności podatków i składek ZUS,

– odejście od zasady rozpatrywania wniosków o udzielenie finansowania na ochronę miejsc pracy zgodnie z kolejnością ich wpływu,

– przywrócenie wymogów higienicznych pralni szpitalnych lub pracujących na rzecz szpitali,

Tego samego dnia skierowane zostały pisma do:

– Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego,

– Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego,

– Minister Przedsiębiorczości Jadwigi Emilewicz,

– Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa

W powyższym piśmie wnosiliśmy o zwolnienie ustawowe:

– z opłat  na rzecz ZUS,

– z czynszów na rzecz samorządów i właścicieli obiektów prywatnych,

– opłat na rzecz Skarbu Państwa w postaci podatków PIT, CIT, VAT, od nieruchomości,

Oraz o uruchomienie dopłat do wynagrodzeń pracowników (postojowe) i dostępie do tanich kredytów.

W związku z kolejną, acz  nieformalną decyzją,  o wprowadzeniu  ponownego lockdown’u , 27 października br. wysłaliśmy jako Zarząd Stowarzyszenia Pralników Polskich kolejne pismo do:

– Prezesa Rady Ministrów RP  Mateusza Morawieckiego,

– Wiceprezesa Rady Ministrów RP – Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina,

– Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg.

W piśmie ponownie postulowaliśmy aby zakłady pralnicze były objęte, tak jak branża hotelowa, gastronomiczna, eventova, itp., ustawowymi zwolnieniami za okres od października br. do końca lockdown’u:

– z opłat na rzecz ZUS,

– czynszów przez samorządy i właścicieli obiektów prywatnych,

– opłat na rzecz Skarbu Państwa w postaci podatków PIT, CIT, VAT, od nieruchomości,

– wprowadzenie dopłat do wynagrodzeń pracowników (postojowego),

– dostęp do tanich lub bezzwrotnych kredytów.

Niestety, mimo zrozumienia naszych problemów, wyrażonego w piśmie z dnia 5 listopada, ze strony Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, nie przełożyło się to na zapisy ustawowe, uprawniające branżę pralniczą do wnioskowania o pomoc w ramach Tarczy 6.0.

Postulat objęcia ochroną branży pralniczej przez dopłaty z budżetu państwa i środków unijnych, w ramach Tarczy 6.0, ponowiliśmy w pismach z 23 listopada br. do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Prezesa Adama Abramowicza oraz senatorów RP.

W piśmie powyższym podnosiliśmy krańcowo trudną sytuację w jakiej  znajdują się przede właściciele małych i średnich pralni wykonujących, często wyłącznie,  usługi na ich rzecz.

Senat 28 listopada 2020 r. przyjął jednogłośnie tzw. ustawę covidową – branżową i znacznie poszerzył zakres podmiotów, uprawnionych do skorzystania z pomocy przewidzianej w ustawie.

Dzięki decyzjom Senatu na pomoc w ramach tarczy branżowej mogą liczyć także pralnie.

W związku z przewidywanym zakończeniem procedowania ustawy covidowej ponownie prosimy parlamentarzystów RP o utrzymanie zapisów dokonanych przez Senat RP.

W bieżącym roku w wyniku podjętej decyzji o dwóch lockdownach tysiące pralni w Polsce z dnia na dzień straciło możliwość funkcjonowania. Spadki obrotów pralni  sięgają 60-90% w porównaniu z rokiem poprzednim.. Branża nasza to w  większości małe, rodzinne firmy, które w skali kraju  zatrudniają około sto tysięcy pracowników.  A zakłady pralnicze są integralnie związane z działalnością hoteli, obiektów gastronomicznych, eventowych, itp.  Pominięcie w udzielaniu pomocy naszego sektora gospodarki (PKD 96.01.Z), a dofinansowanie wyżej wymienionych branż , spowoduje zwolnienia tysięcy, wysoko wykwalifikowanych pracowników,  a w konsekwencji zamknięcie tysięcy firm.

Uważamy, że przyznanie pomocy naszej branży byłoby sprawiedliwe i logiczne.

I tym samym prosimy o jej wsparcie .

Z poważaniem

Cecylia Wyszomierska Matczak

Prezes Stowarzyszenia Pralników Polskich

PISMO WYSŁANE DO WSZYSTKICH PRZEDSTAWICIELI SPOŁECZEŃSTWA W SEJMIE RP

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Archive

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930