Stowarzyszenie Pralników Polskich
Pn - Pt: 7:00 - 16:00
Stowarzyszenie Pralników Polskich
Pn - Pt: 7:00 - 16:00
17 kwi
Posted by:  Wanda Bukowska

XXII KONFERENCJA STOWARZYSZENIA PRALNIKÓW POLSKICH – WARSZAWA

W dniach 16 – 17 kwietnia 2015 roku odbyła się XXII Konferencja Stowarzyszenia Pralników Polskich zorganizowana wspólnie z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Włókienników Polskich oraz Firmą „SOVRANA” Polska.

Spotkanie odbyło się w „powracającej do łask” scenerii Starej Pragi.

Jest ona sercem prawobrzeżnej Warszawy. Tu, pośród autentycznych przedwojennych kamieniczek, ulic Brzeskiej, Ząbkowskiej, Targowej, Szwedzkiej, Inżynierskiej, Wileńskiej, Małej, wyliczać można by długo, zachowała się atmosfera przedwojennej stolicy.

Praga, to najbardziej warszawska z dzielnic Warszawy, właśnie, dzięki swojej oryginalnej, przedwojennej miejskiej zabudowie.

Nie dajcie się porwać złudzeniom, to nie odrapane kamieniczki i nie półświatek praski tworzą atmosferę tego miejsca, to autentyzm prawdziwego przedwojennego miasta, z kwartałami ulic, z solidnymi budynkami, z Bazarem Różyckiego, którego legendy nie przyćmił nawet Jarmark Europa i który przeżyje ten i inne jarmarki, bo tylko on ma duszę.

Praga – to takie miejsce w Warszawie, gdzie w czasie jednego spaceru można podziwiać zabytki trzech kultur i religii: zwiedzić jedyną w Warszawie cerkiew prawosławną p.w. Marii Magdaleny, neogotycką katedrę św. Floriana i św. Michała Archanioła, XVI – wieczną kaplicę Matki Boskiej Loretański i żydowski dom modlitwy.

Praga to jedyne miejsce w Polsce, gdzie niedźwiedzie “chodzą jeszcze po ulicach” – tylko tu można umówić się przy miśkach bez obawy. Drogę do praskiego ZOO znają wszyscy, wydeptywali ją jako dzieci i jako rodzice.

Konferencja podzielona została na część praktyczną – warsztaty pralnicze oraz wykłady.

Warsztaty pralnicze odbyły się 16 kwietnia 2015 roku w Pralni Pana Wiesława Bachorskiego w Milanówku.

Właściciel zakładu oraz Pan Zbigniew Gęgotek z „SOVRANA” Polska zaprezentowali technologię prania tekstyliów „Green Earth”.

Część merytoryczną konferencji rozpoczęła prezentacja Pani Anny Wilk z „SOVRANA Polska” na temat włoskiej Firmy „BIAR”.

Pan Adrian Andrzejczyk z „TERSUS Europe” zaprezentował „Technologie prania dywanów i wykładzin hotelowych i obiektowych”.

Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Włókienników Polskich Pani Jadwiga Zielińska omówiła „Wybrane rodzaje wykończeń materiałów tekstylnych, stosowane dla poprawy właściwości użytkowych wyrobów”.

W prezentacji przedstawiono rodzaje wykończeń nadanych fabrycznie, w celu:

– poprawienia właściwości użytkowych poprzez zmniejszenie: kurczliwości wyrobów w trakcie stosowania i konserwacji, mechacenia i pillingu, spilśnienia i filcowania,

– zabezpieczenie wyrobów przed działaniem moli,

– nadanie wyrobom odzieżowym i innym tekstyliom specjalnych właściwości: wypełniających i usztywniających, zmiękczających, ograniczających gniecenie, wodoodpornych.warszawa-6-2016 warszawa6-2015 warszawa-1-2015 warszawa-3-2015 warszawa7-2015 warszawa4-2015 warszawa5-2016

 

 

 

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Archive

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930